Web Analytics Made Easy - StatCounter

Parfümünüzün daha kalıcı olmasını sağlayacak 15 ipucu

Kim gün boyu çok güzel kokmak istemez ki? Kuşkusuz ki bunun için en sevdiğiniz parfümü sıkmayı tercih edeceksiniz. Ancak çoğu zaman sabah sıktığınız parfümün öğle saatlerine geldiğinizde hiç kokmadığını farkedersiniz…

Bunun en büyük sebebi parfümü yanlış sıkıyor olmanız. Parfümün kalıcı olmasını sağlayan en önemli şeylerden biri doğru bölgelere, doğru yöntemlerle sıkmaktır.

Parfümün kalıcı olması nasıl sağlanır?

Parfümün daha uzun süre kalıcı olması için kokunın cildinize temas ettiğinden ve gün boyu orada kalmalıdır. Bunun için de elinizden geldiği kadar farklı yöntemi uygulamaya çalışmalısınız. Şimdi gelin bunlara bir göz atalım :

1. Duştan hemen sonra sıkın

Parfümünüzün gün boyunca kokması için öncelikle doğru bir uygulamayla başlamalısınız. Burada zamanlama büyük rol oynar. Eğer hemen duştan sonra, vücudunuz temizken ve gözenekleriniz açıkken parfüm sıkarsanız koku daha uzun süre cildinizde kalır.

2. Koku sıkmadan cildinizi nemlendirin

Eğer cildiniz nemliyse sıktığınız koku cildiniz tarafından daha iyi emilecektir. Duş sonrası kurulandıktan sonra cildinize vücut losyonu uygulayarak nemlendirin ve sonrasında parfüm sıkın.

3. Çıplak tene sıkın

Zamanlamayla ilgili bir diğer konu da parfümü kıyafetlerinizi giymeden önce, çıplak tene sıkmaktır. Eğer cildinizdeki doğal vücut yağlarıyla karışırsa parfüm daha iyi kokar ve daha uzun süre dayanır. Bu yüzden kıyafetlere sıkmak yerine doğrudan teninize uygulayın.

4. Nabız noktalarına uygulayın

Kokular ısıya tepki verir. Eğer parfümünüzü gün içerisinde daha fazla ısınan bölgelerinize sıkarsanız koku daha iyi yayılacaktır. Vücudunuzun ısısı değiştikçe koku da buna bağlı olarak farklı seviyelerde hissedilecektir. Boyun, dirsek içleri, dizlerinizin arkası ve el bileklerinizi nabız noktalarınızdır.

Parfüm sıkabileceğiniz nabız noktaları

5. Nabız bölgelerini eksta nemlendirin

Eğer uzun süre dışarda kalacaksanız ve parfümünüzü tazeleyemeyeceksiniz, evden çıkmadan parfüm sıkacağınız nabız noktalarını vazelin gibi kremle nemlendirin. Bu losyon kokunun cildinize hapsolmasına yardım edecek ve daha uzun süre güzel kokmanızı sağlayacaktır.

6. Parfümü sıktıktan sonra cildinizi ovalamayın

Pek çok kişi nabız noktalarına parfüm sıktıktan sonra eliyle ovalar ve böylece parfümün daha kalıcı olacağını düşünür. Fakat aslında bu parfümün içindeki kimyasalları parçalar ve üst nota kokuların daha çabuk yok olmasına sebep olur. Eğer parfümünüz sıkılabilir bir şişede değilse de nazik bir şekilde cildinize sürerek uygulayın.

7. Saç fırçanıza veya tarağınıza sıkın ve sonra saçınıza uygulayın

Eğer saçlarınızın daha güzel kokmasını istiyorsanız parfümünüzü saç fırçanıza sıkın ve daha sonra saçlarınız kuruyken tarayın. Belki parfümü saçınıza doğrudan sıkmak daha mantıklı görünebilir, ancak bu şekilde parfümün içindeki alkol saçınıza zarar verebilir. Fırçalamak ayrıca parfümün saçınızın doğal yağıyla karışmasını ve daha güzel kokmasını sağlar.

8. Kokulu losyon ve diğer ürünlerle destekleyin

Kullandığınız parfümle aynı marka ve serideki losyon, duş jeji gibi diğer ürünleri kullanmak da kokunun kalıcılığını artırır.

9. Son damlayı bile değerlendirin

Parfümünüz bittiyse ve artık sıkamıyorsanız, şişede kalan sonra damlaları da kullandığınız kokusuz nemlendiricinin içine katarak karıştabilirsiniz. Böylece vücut losyonunuz da parfümünüz kadar güzel kokmaya başlayacaktır.

10. Parfümünüzü serin ve karanlık bir yerde saklayın

Çoğu kişi parfümünü banyoda saklar. Oysa banyo sıcaklığın ve nemin sürekli değiştiği bir ortamdır ve parfümünüz içerisinde kimyasallar bu ortamda daha hızlı bozulur ve koku değişime uğrar. Parfümünüzü serin bir dolap veya çekmecede saklayın ve güneş ışığıyla temas etmesini önleyin.

11. Çekmeceleriniz de güzel koksun

Eğer her gün aynı parfümü kullanıyorsanız kıyafetleriniz de güzel kokmasını isteyebilirsiniz. İnce bir havlunun üzerine bir kaç damla parfüm sıkın ve bunu çekmecelerin alt kısmına, kıyafetlerin altına serin. Havlu kokuyu emecek ve yavaş yavaş kıyafetlerinize geçmesini sağlayacaktır.

12. Orijnal şişesinde saklayın

Her ne kadar günümüzde yaygın bir uygulama olmasa da bazı kişiler parfümünü daha şık bir şişede saklamayı tercih ediyor. Bu zevkli bir tercih g,bi gözükse de parfümü yeni şişeye aktarılırken havayla temas eder ve kimyasal yapısı bozulur. Bu yüzden kokusunun azalamaması için en iyi yol orijinal şişesinde tutmaktır.

13. Parfüm şişesini çalkalamayın

Şişeyi çalkalamak içerisindeki havanın parfümün içerisine nüfuz etmesine sebep olur ve ömrünü kısaltır. Bu yüzden kesinlikle parfüm şişenizi çalkalamayın.

14. Gün içinde parfümünüzü tazeleyin

Eğer kuru bir cilde sahipseniz veya özel bir etkinliğe katılacaksanız yanınıza küçük, seyahat boy bir parfüm şişesi taşıyın ve parfümünüzü tazeleyin. Genel bir kural olarak kokular 4 ile 8 saat arasında cildinizde kalır.

15. Doğru yoğunluktaki parfümü seçin

Sevdiğiniz kokudan bağımsız olarak parfümlerin yoğunluğu seçtiğiniz parfüm türüne bağlıdır. Daha çok parfüm yağı içeren parfüm türler daha pahalıdır ve daha kalıcıdır. LR parfümleri gibi eau de parfümler, daha fazla parfüm yağı içerdikleri için eau de toillette ve eau de cologne türlerine göre daha kalıcıdırlar. Bu yüzden parfüm seçerken hangi tür parfüm aldığınıza dikkat edin.

En çok satan LR kadın parfümleri: