Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR’da kar oranımız %40’tır

Özellikle bu başlığı attım, çünkü çoğunlukla LR tanıtılırken kar marjımız %40 diye söyleniyor ve insanlar katalog fiyatından %40 düştüklerinde alış fiyatını bulamayınca itiraz ediyorlar. Aslında bu kavram karmaşasından kaynaklanıyor. Çünkü bizdeki %40 kar marjı değil, kar oranı. Biraz daha ayrıntılı anlatayım:

Kar marjının İngilizcesi margin‘dir. Margin, satıştan elde edilen karın satış fiyatının yüzde kaçına denk geldiğini ifade eder:

Kar marjı (margin) = (satış fiyatı – alış fiyatı) / satış fiyatı

Bizdeki %40’a ise aslında İngilizce’de mark up denir. Tam Türkçesi yok ama kar oranı (kar payı) diyebilirsiniz. Ve Mark up alış fiyatının üzerine eklemek istediğimiz kar yüzdemizi ifade eder:

Kar oranı (mark up) = (satış fiyatı – alış fiyatı) / alış fiyatı

Şimdi buradaki formüllere göre Aloe Vera Box Set alış ve satış fiyatlarıyla her iki değeri de bulalım:

Alış: 60,60 TL
Satış: 84,90 TL

Kar marjı = (84,90 – 60,60) / 84,90 = %28,62
Kar oranı = (84,90 – 60,60) / 60,60 = %40,23

Gördüğünüz gibi bizim kar marjımız %28, kar oranımız %40’tır. Kimsenin kafasında soru işareti yaratmamak için LR’ı anlatırken “Alış fiyatının üzerine %40 koyarız. 100 liraya alır, 140 liraya satar, 40 lira kar ederiz” şeklinde anlatmanız daha doğru olur. Hesaplama yaparken de katalog fiyatını hesap makinasıyla 1.4’e bölerek kolaylıkla alış fiyatını bulabilirsiniz.

“LR’da kar oranımız %40’tır” üzerine 4 yorum

  1. İnternetten satış yok diyorsunuz ama GittiGidiyor lr ürünleri ile dolu bu nasıl olacak ayrıca ben sana ürünü satıyorum ve parasını yatiriyorum ha doğrudan ha netten ne farkı var

    • İnternetten satış yok demiyoruz, sirket kurallarına aykırı diyoruz. Bunu yapanlar eğer tespit edilirsa üyelikleri iptal ediliyor. Maalesef gittigidiyor’dan satış yapan satıcı sirkete üye degil veya gercek kimliklerini tespit etmek kolay olmuyor. Kanunlara aykırı bir durumm olmadığı icin de bu satıslar ne yazık ki devam ediyor. Dogrudan satısta kisinin ürünü elden satıp parasını alması esastır. İnternet üzerinden satılan ürünlerde genellikle fatura yollanmadığı veya kisi tekrar satıcıya ulasamadıgı icin iade şansı olmuyor.

  2. Merhaba Deniz Akay beyefendi.Eminim siz anladınız bu ayrıntıyı. Ama yazarken tam tersini yazmışsınız.
    Ben matematik öğretmeniyim.Lr da kar oranı yüzde 28, kar marjı ise yüzde 40. Saygılarımla. ..

    • Merhabalar. Hayır yanlışlık yok, sadece ingilizce yüzünden bir kavram karmaşası var. Kar oranımız %40, kar marjımız %28. Her ikisinin de formülünü yazdım. Aslında %40 kar, %28 indirim oranı dersek problem çözülüyor. Teşekkürler 🙂

Yorumlar kapalı.