Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR’a başlayıp yarı yolda bırakanlar için…

Geçen gün sponsorundan memnun olmayarak benim ekibime geçmek isteyen kişilerden bahsetmiştim. Bu arkadaşlardan bir tanesi kesinlikle sponsoruna ulaşamıyordu ve destek alamıyordu. Bu ve benzeri başlayıp bırakan o kadar çok kişi var ki, sistem ister istemez bu mağduriyeti yaratıyor. O yüzden hep diyorum, sponsorunuzu dikkatli seçin diye. Neyse bugün bunun öneminden değil, bu yarı yolda bırakma durumundan bahsetmek istiyorum. Neden bu kişiler büyük bir hevesle başladıkları işi bırakıyorlar?

Satış yapamıyorum

Ürünlerin ne olduğu, ne işe yaradığı konusunda fikir sahibi olmanız ve doğru anlatabilmeniz gerekiyor. Bizim işimiz katalogtan satış değil. Birinin önüne katalog bırakıp al buradan kendine ürün al derseniz satış yapamazsınız. Müşteriyle konuşacaksınız, neye ihtiyacı olduğunu öğreneceksiniz. Bizde bu ihtiyacını giderebilecek bir ürün varsa, o ürünün ne işe yaradığını, Alman kalitesini anlatacaksınız ki o kişi bu ürünü almaya karar versin. Ürünü katalog değil, siz satarsınız. Katalog sadece ürün göstermeye yarar.

Üye yapamıyorum

Çevreme anlatıyorum ama ikna edemiyorum. Daha kendin ikna olmamışsın ki ! Kendine önce ben bu işten para kazanacağım dedin mi? Demediysen özgüvensizliğin karşıya geçecektir zaten. Kendine güvenmek için önce firmaya ve ürünlere güvenmek gerek. Eğitimlere katıldın mı? Sponsorunun yakasına yapışıp bana şu prim sistemini iyice anlat dedin mi? Bu ürünler ne işe yarar diye okuyup araştırdın mı? Hiç kendine sipariş verip ürün denedin mi? Şirketin güçlü yönlerini biliyor musun? Bilmiyorsan kime sordun? Sponsorundan senin için bir sunum yapmasını istedin mi? Hiç onun ağzından LR’ı bir kez daha dinledin mi? Diğer network firmalarından farklarımızı ve üstünlüklerimizi biliyor musun? Bu sorulara cevap veremiyorsan yeterince bilmiyorsundur. Bilmiyorsan, tereddüt ettiğin zaman, o çok yakın arkadaşlarının sana güvenip bu işe girmelerini bekleme.

Çevrem yok

Evet çevresi çok geniş olanlar hızlı yükselir. Bizim amacımız hızlı değil, stabil yükselmek olmalı. Siz sanıyor musunuz ki bu işte lider olan herkes çok geniş çevreye sahip olduğu için yükseldi? Hayır ! Gittiler ellerinde ürünlerle katalogları, eczaneleri, kuaförleri gezdiler ve sunum yaptılar. Komşularının komşularına misafirliğine gidip LR anlattılar. Sabahlara kadar facebook’tan yurtdışı akrabalarına LR anlattılar. Yeri geldi bir kafede oturup arkadaşına LR anlatırken yan masada oturan bayanın dikkatini çekip LR’a üye yaptılar. Siz bunlardan hangisi yapıyorsunuz?

Yükselemiyorum

Birincisi şunu unutma ! Herkes aynı koşullarda yarışmıyor. Elelamin kızının 3 ayda Mercedesi alması, 1 sene dolmadan 15 bin lira para kazanmaya başlaması bu işin standardının bu olduğu anlamına gelmiyor. Evet öğrenmeli, çalışmalı ve hızlı olmalısınız. Ama başkalarına özenip de network işinde kısa sürede zengin olma hayallerine kapılmayın. Türkiye son 1 yılda çok hızlı büyüdü ve bu süreçte LR’da çok hızlı yükselenler olsa da, bu hepimizin bu şekilde yükselmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Yurt dışında bu seviyelere gelebilmek için 15 sene bıkmadan LR’da çalışanlar var ! Ulaşabileceğimiz müşteri potansiyeli belli, matematik ortada; azimle, kararlılıkla, sabırla ekibinizi kurmaya odaklanın. Yapacağınız en yanlış şey bir kaç ay sonunda “olmuyor” deyip bırakmak olur. Belki 6. ayınızda bir gün bir bakacaksınız, alt ekiplerinizin ekiplerine katılan tek bir kişi sizi elinizden tutmuş ve zirveya taşımış. Ve bugün hayır diyenler, belki yarın sizin başarınızı görünce size evet diyecekler…

Hayaliniz var mı?

Açıkça söyleyeyim. Bu iş memur işi değil. Öyle salla başı al maaşı şeklinde çalışmayı düşünüyorsanız yanlış yerdesiniz. İlk aylarda çok çalışacaksınız. Sürekli hayır duymaktan moraliniz bozulacak. Ne yapsam olmuyor diyeceksiniz. Günde 18 saat çalışacaksınız ve ay sonunda elinize belki 50 lira para geçecek. Ne yapıyorum ben diyeceksiniz. Merak etmeyin, bu işe başlayanların yüzde 99’u aynı yoldan geçti. İçlerinden belki %1’i o anda kendine “Doğru yoldayım” dediği ve devam ettiği için şu an çok para kazanıyor. İşte bu motivasyona sahip olabilmeniz için bir hayaliniz olması lazım. Çünkü bu iş planlı, sabırlı ve çok çalıştığınızda sizi gerçekçi hayallerinize götürebilecek bir iş. Kısa vadeli hedefler koyun, hedeflerininiz gerçekleştirmek için planlar yapın ve o hedefler sizi hayalinize taşısın.

“İnsanlar hayallerinize gülmüyorsa, hayalleriniz yeterince büyük değil demektir.” Robin Sharma