Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR neden karlı bir marka?

Bugün 2007’de ayrıldığım The Body Shop’taki ekibimle uzun zaman sonra bir kahvaltıda buluştuk, hasret giderdik. The Body Shop da aynı LR gibi doğal içerikli kozmetik ürünleri üreten bir İngiliz markası. Biz 7 kişilik bu ekiple birlikte 27 tane mağazayı yönettik. Yani benim kozmetikle olan geçmişim buraya dayanıyor, iş tecrübesi olarak bana çok şey kattı. Şimdi hepsi farklı markalarda görevlerine devam ediyorlar.

Ekibimdeki herkesin farklı bir görevi vardı. Ben CRM, yani Müşteri İlişkileri Yönetimi sorumlusuydum. Benim dışımda Marka Müdürü, Pazarlama Müdürü ve Yardımcısı, Eğitim Müdürü ve Bölge Müdürleri görevleri vardı. Mağazalarda mağaza müdürü ve yardımcıları, satış temsilcileri çalışıyordu. Bağlı olduğumuz grup, bizim markamız dışında başka markaları da getiriyordu ve tüm markalar için mağaza lokasyonlarını belirleyen bir ekip, ortak CRM, finans, bilgi işlem, lojistik vb departmanlarımız vardı.

İstanbul gibi bir şehirde bizimki gibi markalar için popüler cadde veya AVM’lerde aylık kiralar ortalama 20 – 40 bin dolar arasındadır. Her bir mağazada en az 3 kişi aynı anda çalışır ve vardiyalı çalıştıklarından ortalama 5 kişilik mağaza personeli vardır. Mağazaların ekipman, elektrik, su, ısınma masraflarını düşünün. Bu mağazalara yapılan ürün teslimatları için kurulan depo ve dağıtım ağı masraflarını ekleyin. Merkez ofiste bizim ekibimizin, ortak personelin ve mağaza personelinin aldığı maaşları ve ayrılan tazminat karşılıklarını hesaplayın. Mağazalar için ortak çalışan ekiplerin yarattığı maliyetlerin markaya düşen kısmını hayal edin. Reklama ayrılan ciddi bir bütçe olduğunu da unutmayın. Tüm bunlar toplandığında, örnek veriyorum, normalde bir üründeki kar marjı %80 civarlarındayken, bu oran bu maliyetleri ekleyince %20-30’lara düşer.

Şimdi bir de LR’ı düşünelim. Ne diyorduk? Kazancının %42’sini iş ortaklarına prim olarak dağıtır Peki nasıl? Doğrudan satış yöntemiyle, yani bu yukarıda saydığım maliyetlerden kurtularak! Maliyet yaratan şeyler merkez ofisteki küçük idari kadro, çağrı merkezi çalışanları, depo ve kargodur. Pazarlama, reklam ve satış faaliyetlerini biz iş ortakları yürütürüz. Bu yüzden de kar marjının önemli bir kısmını bizle paylaşır.

Network marketing’i tanımayan çoğu kişi verilen yüksek primlere ve araçlara inanmıyor. Sebebi de işi bilmiyor olmaları. Oysa hepsinin arkasında yatan bir matematik var, bu paralar gerçek ve sebebi de çok karlı olan doğrudan satış modeli. Şirket iyi kazanıyor ve kazandırıyor, hepsi bu 🙂