Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR aracı bizim mi oluyor?

Sosyal medyada LR üyesi olmayan kişiler tarafından, dün 120 kişiye yapılan Renault Clio araç teslimimizle ilgili yazılan yorumlarda “Bunlar şirket aracı, verilen kişilerin olmuyor, yeni üyeleri kandırmak için yapıyorlar” tarzı karalayıcı yorumlar yapılmış. Ne LR’ın pazarlama planını, ne çalışma sistemini bilen kişilerin bu yorumları yapması son derece normal. Doğrusunu anlatacağız ki öğrenecekler:

LR’ın vermiş olduğu tüm araçlar şirket aracıdır. Clio/Corsa araçlar ayda yaklaşık 16 bin TL ciro yapan, orga liderlikte verilen ilk Mercedes ise ayda yaklaşık 30 bin TL ciro yapan üyeler için bir leasing firmasından 2-3 seneliğine kiralanır. 2 veya 3 senelik sözleşme bitince, araçlar tekrar sıfır bir modelle yenilenir! Araçlar bu ciroların yapılacağı taahhütüyle üyelere zimmetlenir ve kalifikasyondaki ciro yapıldığı sürece üyeler bu araçları ücretsiz olarak kullanmaya devam ederler. Şirket aracın kira bedelini leasing firmasına sözleşmedeki süre boyunca öder. Ciro o ay yapılamazsa araçlar üyelerden geri alınmaz, sadece o aya ait kira bedeli üyelerden istenir.

Sıfır km 1.5 dizel Clio’nun bugün itibariyle satış fiyatı 60 bin TL’dir. LR, ayda 16 bin TL ciro yapan her ekibin liderine 60 bin TL’lik sıfır aracı “Al senin olsun” diye HEDİYE ederse eninde sonunda iflas edeceğini bilecek kadar matematik ve finans bilgisine sahiptir 🙂 Bunun yerine mantıklı olanı yapar, “Sen benimle çalıştığın ve her ay istediğim parayı kazandırdığın sürece ben de senin şirket aracına ücretsiz olarak binmeni sağlayacağım. Vergi, bakım, muayene, sigorta, her türlü olası hasar masrafları bana ait olacak, sen sadece benzinini koyup kullanacaksın.” der. Buna kazan-kazan sistemi denir, merak eden Google amcaya sorsun.

LR bu aracı bize işimizi büyütmemiz için verir. İşimizi büyütürsek hem kendimize, hem de şirketimize daha çok para kazandırırız. Şirket aracı hakeden her kişiye “Afferim len, ilk 3 ayında arabayı hakettin, al bu da sıfır araç, senin olsun” diye verseydi ne olurdu sizce? Tabiki 60 bin TL’lik arabayı hediye alan kişi “Kek len bunlar, ben şimdi 4’üncü ay çalışmayı bırakayım, arabayı satar 60 bini cebime atarım eki eki eki :)” diye düşünürdü (Şu çılgın Türkler!). Onun yerine zaten LR’dan düzenli ve sürekli artan bir geliri olacağını bilen kişi, bu şirketle çalışmaya devam ettiği sürece Clio-Mercedes-Porsche şirket araçlarından birini ücretsiz olarak kullanmaya devam ediyor. Bundan daha adil ve mantıklı ne olabilir?

Eğer çalışan tüm iş ortaklarına başka herhangi bir sistemde masrafsız bir şirket aracı verebilen başka bir network firması biliyorsanız tabiki gidin onunla çalışın. Ama benim bildiğim kadarıyla diğer firmalarda ya çekilişle, ya da satın alınıp hediye edilen aracın ücretini karşılayabilecek kadar ciro yapan (artık tutarı siz hayal edin) kişilere araç veriliyor. Baktığınızda sadece sınırlı sayıda kişi araç alma hakkına sahip oluyor. Oysa biz LR’da ne diyoruz? “Yap 16 TL cironu, toplantılarına giderken ayağını yerden kesecek, iş dışında dilediğin zaman kullanabileceğin, işinin reklamını yapabileceğin, cironu artırmana katkı sağlayacak bir şirket aracını kap” diyoruz.

Şimdi söyleyin, günün sonunda kim daha çok kazanmış oluyor? Çekilişle araba kazanmış 1 kişi mi? Yoksa her istediğinde kullanabileceği bir aracı olan 120 kişi mi?