Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR’ın ne kadar ciddi bir şirket olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Bugün iki tane önemli konuya değinmek istiyorum. Birincisi LR’a üye olmakta tereddüt edenlerin sorduğu “LR yeni bir şirket, ben nasıl güveneyim iyi marka olduğuna; böyle çalışan pek çok şirket var, ben nerden bileyim sizin güvenilir olduğunuzu” gibi sorulara cevap vermek. Diğeri de pek çokları tarafından yapılan “saadet zinciri” yakıştırmasına açıklık getirmek.

Öncelikle şirketin web sitesine bir bakın: www.lrworld.com . İngilizce sitesini kontrol edin: www.lrworld.com . Aldığı ödüller, sertifikalar, Dermatest üyeliği, Almanya merkezli, 33 ülkede faaliyet gösteren bir şirket olması sizi kesmiyorsa sadece şuna bakın:

Türkiye’de bir Doğrudan Satış Derneği var. Adresi www.dsd.org.tr. 1994’te kurulmuş olan bu dernek, Avrupa Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu (SELDIA) ve Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu (WFDSA) üyesidir. Üyeleri arasında hangi büyük firmalar olduğunu resimde görebilirsiniz. LR, dünyanın en büyük network marketing markalarıyla aynı ligdedir. Bu dernek aynı zamanda, Türkiye’deki Doğrudan Satış yasalarının belirlenmesinde devlet tarafından danışılan bir kurumdur. Uzun lafın kısası, eğer üye olmayı düşündüğünüz bir network firması varsa, önce buradan üyeliği var mı kontrol edin: https://dsd.org.tr/uyelerimiz/

Gelelim saadet zinciri konusuna… Basitleştirerek anlatacağım. Saadet zincirlerinde kendi değerinde satılan bir mal veya hizmet yoktur. Girişte satılan ürünler, ederinin çok daha üzerinde fiyatlara alınır. Örneğin üye olmak için normalde 100 liraya satılabilecek bir saat 1000 TL’ye satın alınır. Amaç kısa sürede çok para kazanmak olduğundan, üyelikten elde edilen kar büyüktür, insanlara satılan şey aslında zengin olma hayalidir.

Yine bu tip şirketlerdeki ortak özelliklerinden biri para yatırılan hesapların yurt dışında olmasıdır, böylece vergi kaçırılma ihtimali artar ve yasal bir sorun olduğunda paraya el konulamaz.

LR 33 ülkede faaliyet gösteren bir doğrudan satış firmasıdır. Üye olurken sizden üyelik ücreti değil, 85 TL’ye, yani cüzi sayılabilecek bir tutarda ürün siparişi vermenizi ister. Prim sistemi, ekibinizdeki bir kişiye sırtınızı yaslayıp, binlerce TL kazanmanıza izin vermez. Bir kişiden en fazla 840 TL prim kazanabilirsiniz. Yani kolay yoldan değil, emek harcayarak, ekibinize destek olarak paranızı kazanırsınız.

Açık konuşayım, LR’a üye olmadan önce benim de pek çok konuda önyargılarım ve şüphelerim vardı. Bir laf vardır: Cahil olmak ne güzel, herşeyi biliyorsun:) Gerçekten de insan bazı durumlarda sağdan soldan duyduğuyla herşeyi biliyorum zannediyor. Oysa LR’a üye olduktan sonra ve ciddi bir araştırma yaptıktan sonra gördüm ki, olay bambaşkaymış. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıpmış…