Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR üyeliği için neden TC Kimlik No istiyoruz?

Pek çok kişi LR’a üye olurken olası bir sahtecilik eyleminde korktuğu için TC kimlik no paylaşmaya çekiniyor. Oysa sadece TC kimlik no ile böyle birşey yapılması çok zor, kimlikteki başka bilgilere de ihtiyaç var. Zaten sadece TCKN ile yapılabiliyor olsa sahtecilik yapacak olan kişi Google’da “tc kimlik no pdf” diye arama yaparak binlerce kimlik numarasına ulaşabilir.

Peki LR’e üye olacak kişi gerçekten TC kimlik numarası vermek zorunda mı? Cevap evet. Önce fatura kesme kısmıyla ilgili olarak araştırmamın sonuçlarını paylaşayım, sonra da asıl sebebi anlatayım.

Nihai tüketiciye kesilen faturada TC kimlik no bulunmak zorunda mı?

Hayır. Nihai tüketiciler, fatura düzenlenme aşamasında adı, soyadı, bağlı bulunduğu vergi dairesi ve T.C. kimlik numarası (vergi numarası yerine) doğrulanmak zorunda olan kişiler değildir. (VUK, 231). Bu nedenle, nihai tüketicilere fatura düzenlenmesi halinde vergi kimlik numarası veya T.C. Kimlik numarası bilgisine yer verilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Nihai tüketici olarak fatura istediğinizde T.C. kimlik numaranızı vermek zorunda değilsiniz. (Kaynak)

E-Fatura kesiliyorsa TC kimlik no yazılması zorunlu mu?

Hayır. LR üyelik veya siparişte gönderilen tüm ürünleri için üyelerine e-Fatura gönderiyor. Muhatabınız eğer e-Fatura kullanıcısı ise e-Faturayı vergi numarası üzerinden gönderirsiniz. Eğer muhatabınız bir gerçek kişi ise ve e-Fatura kullanıcısı değilse, o zaman e-arşiv faturası düzenlemeniz gerekir. e-Arşiv faturası düzenlerken TC kimlik numarası girme zorunluluğu yoktur. 11111111 yazarak geçebilirsiniz. Yani aslında LR tarafından kesilen faturalarda da TC kimlik no yer alması zorunlu değil… (Kaynak)

O halde neden TC kimlik no paylaşmak zorundayız?

LR Heath & Beauty, Türkiye Cumhuriyeti yasaları uyarınca bir doğrudan satış şirketi olarak tanımlanmaktadır. Doğrudan satış şirketlerinin faaliyetleri, TC tarafından belirlenmiş doğrudan satış yasalarına tabidir.

14 Ocak 2015 tarihli 29236 sayılı Resmi Gazete’nin “İŞ YERİ DIŞINDA KURULAN SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ” 25. maddesinin 10 fıkrasına göre doğrudan satış şirketleri 18 yaşından küçükleri, fiil ehliyetine sahip olmayanları, şirketin ortağı ve yöneticileri ile çalışanlarını doğrudan satıcı olarak sisteme dahil edemez. (Kaynak)

Yani ister sadece kendinize ürün alacak, ister satış yapacak olun, LR üyesi olmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız kanunen zorunludur. Şirketin kanunlara uygun olarak kayıt yapabilmek için 18 yaşını geçmiş olduğunuzu teyit edebilmesinin tek yolu kimliğinizde yer alan isim soyisim, doğum tarihi ve tc kimlik no alanlarını doğrulamasıdır. Bu üç bilgi T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinden de doğrulanabilmektedir.

Şirket herhangi bir kimlik doğrulaması yapmadan, sadece “Benim adım ve doğum tarihim bu” diyen 18 yaşından küçük birini üye olarak kaydederse kanuna aykırı bir işlem yapmış olur. Bu yüzden LR veya başka yasal bir doğrudan satış şirketine üye olmak isteyen herkesin TC kimlik numarasını vermesi zorunludur.