Web Analytics Made Easy - StatCounter

Kimsenin sizin yerinize bu işi yapmasını beklemeyin

Daha önce diğer doğrudan satış şirketleriyle çalışmış pek çok kişiyle konuşuyorum. Kimi devam ediyor, kimi bırakmak istiyor, kimi de bırakmış. Bırakanların sebepleri farklı farklı. Bir tanesini çok duyuyorum. Hatta ben nedenini sormadan kendileri bana söylüyorlar: Eğitimlere gelmek zorunlu mu? Arayıp sürekli toplantıya çağırıyor musunuz? Sürekli satış yap diye arıyor musunuz? Hadi hadi diye iteliyor musunuz? Bu soruları duydukça “Vay arkadaş, demek ki diğer firmalarda böyleymiş” diyorum. Ondan sonra insanlar tabi ki “Bunlar benim sırtımdan para kazanmaya çalışıyor” diye düşünür !

Tüm LR adına değil, kendi adıma konuşacağım. Oldukça geniş bir ekibim var. Tüm ekip içerisinde LR’ı iş olarak yapanların oranı %10 bile değil. İster kendine ürün alsın, ister iş olarak yapsın; simdiye kadar ekibimden kimseyi zorla toplantıya veya eğitime çağırmadım. Hiç kimseyi satış veya üye yapması için zorlamadım. Asla kimseyi hadi hadi diye itelemedim. Sponsorumdan da asla böyle bir tavır görmedim. Sadece bir kez ekibimdekilere puan hedefleri verdim. Sonra baktım ki onun da bir anlamı yokmuş, faydasızmış. Yapmanız gereken şey sadece yol göstermek, gerisini kişi kendisi istemediği sürece asla bu iş olmuyor…

Evet biz ekip olarak çalışıyoruz. Göç eden bir kuş sürüsüyüz biz. Ben en önde tum gruba yol gösteriyorum. Bu taraftan gideceğiz, böyle kanat çırpacaksın, bu hızda gideceksin, şimdi mola vereceksin diyorum. Başaramayacağını düşünenler gruptan kopuyor. Biz ise ardımıza bakmadan uçmaya devam ediyoruz. Yol boyunca tecrübe kazananlar arkadaşlarıyla beraber ekipten ayrılıyorlar. Onlar artık yolu ve zorlukları bildiklerinden yola en önde devam ediyorlar. Ama çok önemli bir şey var, baktığınızda aslında herkes o yolu kendi kanatlarını çırparak gidiyor !

Bu işi başarmak istiyorsanız kimsenin sizi sırtında taşımasını beklemeyin. Yol belli, kendinize koyacağınız hedef belli, şansıylasanız size ışık tutan bellidir. Ama eninde sonunda o yolu sizin yürümeniz gerekir.