Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR ürünleri ve plasebo etkisi

Plasebo etkisi; kişinin aldığı ilaç (ilaç yerine verilen etkisiz ilaç) hakkında kendini iyileştireceği yönündeki inancı, bu inancına paralel olarak fiziksel veya psikolojik iyileşmesidir. Bir bakıma, bireyin kendini iyileşeceğine inandırmasıdır. Alınan ilacın hiçbir etkisi olmasa bile, kişi inandığı için meydana gelen hem fiziksel hem psikolojik olarak iyileşmesidir.

Plasebo nörobiyolojisi’nin dünyanın önde gelen araştırmacılarından biri olan Fabrizio Benedetti, plasebo etkisi üzerine bir deney yapmıştır. Denek, önce acıya maruz bırakılmış ve ağrılarını morfinle kontrol altına almıştır. Fakat deneyin son günü bir farklılık yaparak morfin yerine tuzlu su kullanmıştır. Acıların bu şekilde de azaldığı, dindiği görülmüştür.

Bir hikaye de benden: Eniştemin rahmetli annesinin uyku sorunu varmış. Uyku ilacını almadan kesinlikle uyuyamazmış. Eniştem bazı zamanlarda çaktırmadan fındığı küçük parçalara böler, annesinin ağzına hap niyetine onu koyar, suyla yutururmuş. Sonrasında annesi mışıl mılış uyurmuş.

Gelelim LR’a. Bizim ürünlerimizin de pek çok sağlık sorununa iyi geldiği biliniyor. Ancak network marketing işinin doğası gereği bu işi yapanlar ürünlere hayran olup, abartmayı çok seviyorlar. Alakasız hastalıklara ürün tavsiye edip, geçirdiğini iddia edenler çok oluyor. Bu hem şans eseri bir rahatsızlığa iyi geldiğinin duyularak genele yayılması (çoğunlukla kulaktan kulağa abartılarak veya yanlış aktarılarak), hem de işte yukarıda bahsettiğim plasebo etkisi sayesinde oluyor.

Örneğin en son duyduğum, Microsilver diş macununun mide ağrılarına iyi geldiği söylenerek yutulması tavsiye ediliyormuş. Belki bu tavsiyeyi alan kişi bunu denemiş, beyni ona iyileşeceğini söylemiş ve kişi mide ağrılarından kurtulmuş. Ama kesin olan birşey var, Microsilver diş macunu mide ağrıları için üretilmedi. Hadi diyelim ki gerçekten içinde bizim bilmediğimiz bir madde var ve iyi geliyor, öyle olsa bile kesinlikle yutulmaması gerekiyor !

Artık bağlayayım. Cilt bakımı ürünlerimiz ilaç veya dermakozmetik değil, kozmetik ürünü statüsünde. Deri nedir? Bir organ. Cilt bakımı ürünlerimiz, adı üzerinde, cilt yani deri üzerinde kullanılmalı. Ağız, burun veya göz gibi diğer organlar üzerinde ve içerisinde değil. Gıda takviyesi ürünlerimiz ilaç değil, bir hastalığın tedavisi için doktor gibi tavsiye edilmemeli. Hele ki kullanılan bir ilaç yerine bunu kullan gibi ifadeler asla kullanılmamalı. Aloe Vera içeceğimizin astıma iyi gelmesi, kişinin bağışıklık sisteminin genel olarak iyileşmesi yüzünden olabilir. Ama plasebo etkisiyle, yani beyin gücüyle de olabilir. Dolayısıyla bu, Aloe Vera içeceklerimizin astımı geçirdiği anlamına gelmez.

Bu örnekleri çeşitlendirebiliriz ve bunun sonu “Her hastalığa iyi gelen bir ürünümüz var”a çıkıyor ki, bu hem bu işi yapan bizlerin geleceğini, hem de müşterilerimizin sağlığını olumsuz etkileyeceğinden lütfen dikkatli olalım. LR ürünleri hakkında size bir şey söylendiğinde, mutlaka başka bir kaynaktan doğruluğunu sorgulayın.