Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR’da nasıl lider olunur?

İş görüşmelerinde sorulan klasik bir soru vardır: 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun? Özellikle iş hayatına yeni başlayanların cevabı da klasiktir: Yönetici (müdür) olmak istiyorum 🙂 Biraz daha tecrübe kazandıktan sonra daha akıllıca ve gerçekçi cevaplar vermemiz gerektiğini öğreniriz. Çünkü herkesin yönetici olamayacağı açıktır…

Bir yönetici pozisyonunu 10 kişi ister, 1 kişi alır. Çünkü yönetici olmak o kadar kolay değildir. Çok çalışmanız, işi çok iyi bilmeniz, öğretebilmeniz, doğru kişiye doğru işi verebilmeniz, planlama yapabilmeniz, strateji geliştirebilmeniz, insanlarla uğraşabilmeniz, kriz anlarında sağ duyulu davranabilmeniz ve stres altında çalışabilmeniz gerekir. Bunu yapabilenler bir adım yukarı atlarken, diğerlerinin hayatı bunun olacağı günü beklemekle geçer. Olamayacağını anlayınca motivasyon düşer, kendini geliştirmeyi ve öğrenmeyi bırakır, salla başını al maaşını moduna geçer.

Peki LR’da nasıl yönetici olunur? İş ortağı olduktan sonra LR’da ürünleri indirimli olarak alma ve satma hakkına sahip olursunuz. Alış fiyatının üzerine %40 karınızı koyar ve sıcak satıştan paranızı kazanırsınız. Yönetici mi olmak istiyorsunuz? Çok basit. Sizin gibi bu işi yapmak isteyen veya sadece üye olarak kendine indirimli ürün almak isteyen kişiler bulun. Bu kişileri LR’a üye yaptığınızda artık bir ekibiniz olmuş olacak ve otomatik olarak yönetici olmuş olacaksınız.

Artık işiniz sadece satış değil. Ekibinize öğretme zorunda olduğunuz pek çok bilgi var. Nasıl form doldurulur, sipariş verilir, ürünler ne işe yarar, ekip nasıl kurulur, iade nasıl yapılır vs… Sadece öğretmek de değil, problemleri de çözmelisiniz. Ödemeler, yanlış doldurulan formlar, güncellenmesi gereken bilgiler, kargo sorunları ardı ardına gelecek. Bunlarla yüzleştikçe tecrübe kazanacak ve ekibiniz büyüdükçe altınızdan yeni yöneticiler kazanmak için bu bilgilerini onlara aktaracaksınız. Bir noktadan sonra bu bilgileri teker teker anlatmaya zaman bulamayacaksınız, toplantılar ve eğitimler düzenlemeniz gerekecek. Satış yapmaya zamanınız olmayacak, zamanınızı etkin şekilde ekibinizdekilere satış yaptırabilmek için kullanmanız gerekecek.

İşte LR’da bunu yapanlara yönetici değil, lider deniliyor. Ben bu kelimeyi kullanmayı sevmiyorum, çünkü bana göre lider ilham vermelidir. Çok büyük bir ekibi var diye herkes lider olamaz. Ama LR lider dediği için, biz de bu yazıda ondan devam edelim. Lider olduğunuz zaman şirkete daha çok para kazandırıyorsunuz, o da size daha çok para ödüyor, aynı kurumsal şirkettekilerin yöneticilerine ödediği gibi… Aşağıdaki resimde yazanların yanısıra, büyük bir fark daha var: LR’da lider olmak normal iş hayatından çok daha kolay! Tek yapmanız gereken bu iş fırsatından çevrenize bahsetmek. Sizi bu işi yapmaya motive eden şey neyse, gidin bunu tanıdıklarınıza anlatın, hayallerinizden bahsedin, beraber çalışmak istediğinizi söyleyin. 5 kişilik ekibiniz 50 kişiye ulaştığında ve arkadaşlarınıza para kazandırmamaya başladığınızda, ekibi olan bir hiç yöneticinin yaşamadığı tatmin duygusunu yaşayacaksınız.

İlla mükemmel bir lider olmanız şart değil. Eğer işi kuralına göre yaparsanız kolayca LR’ın tanımına uyan bir lider olabilir, gerçekten iyi para kazanabilir ve kazandırabilirsiniz. 5 yıl sonra nerede olacağınıza da kendiniz karar verirsiniz 😉