Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR işini becerebilir miyim?

Bir iş fırsatı olarak LR’ı anlatırken en sık karşılaştığım tereddütlerden biri de “Acaba yapabilir miyim, becerebilir miyim?” sorusu. İki konu var değinmek istediğim.

Bir kere yanlız değilsiniz. Şu an LR’ın 100 bin üyesi var (aktif olan tahmini 20 bin’dir). Heralde üye olanların yüzde 90’ı bu soruyu sormuştur. Ama sonrasında hiç bir risk olmadığı için denemeye karar verdiler ve imzayı attılar. İlk başta “evet” demeyenler, sonradan kazanılan parayı görünce “keşke daha erken üye olsaydım” diye hayıflanıyorlar. Neden mi?

Size diğer kozmetik şirketlerinin rakamlarıyla açıklamaya çalışayım: Hürriyet İK eki yazarlarından Zeynep Mengi’nin 20 Ekim 2014’te yayınlanan haberine göre, Türkiye’de Amway’in 270 bin, Oriflame’in 400 bin, Avon’un 300 bin temsilcisi varmış.

Buradaki fırsatı görebiliyor musunuz? LR’ın 100 bin rakamının nerelere varabileceği hakkında bir fikriniz oluştu mu? 100.001’inci üye olup, LR’la yeni tanışacak 50-100 kişiyi rahatça bularak bir ekip yönetmek mi isterseniz? Yoksa Orflame’in 400.001’inci üyesi olup, her gün “Ben zaten üyeyim, benim teyzemgil Oriflame satıyor, ondan alıyorum” gibi cevapları günde 10 defa duyarak kazanacağınız üç kuruşun hesabını yapmak mı?

İkinci konuya geleyim. Bunu bir iş kurmak gibi düşünün. Basit bir örnek vereceğim: Sıkça gezdiğiniz bir caddedeki bir dükkan/mağaza için kimbilir kaç kere “aaa burası da kapanmış” diye aklınızdan geçmiştir. Hadi ünlü bir marka değil de, bir büfe olsun burası. Sahibi “ben bu işi yaparım” demiş, belki de gitmiş bankadan kredi almış, içerisini döşemiş, stoğunu yapmış, 3-4 ay dayandıktan sonra kirayı bile ödeyemeyecek duruma gelince kilidi vurmuş. Sonuç; yıllarca çalışıp ödeyemeyeceği bir borç, bankalar nezdinde yıllarca düzelmeyecek bir kredi sicili, yıkılan hayaller, ertelenen umutlar… Bu kişi öyle veya böyle hayatına devam edecek, çünkü hayat bir boks maçı gibidir, yumruğu yiyip yere düşsen de, kalkıp maça devam edersin.

Şimdi LR’da “beceremezseniz” ne olacağını düşünün. 99 TL439 TL arasında bir tutara, indirimli olarak aldığınız ürünleri kullanmaya devam edeceksiniz. Komşularınız sorduğunda “ya ben bıraktım o işi” diye gözleri kaçırarak cevap vereceksiniz. Belki bir daha bir network işinde çalışmayacaksınız ve daha güzel bir fırsatı görebilmek için zihniniz açılmış olacak. Ama asla o büfecinin yediği yumruğu yemeyeceksiniz !

Hayatınızın yönünü yaptığınız seçimler belirler. Steve Jobs Apple’ı kurarken “acaba yapabilir miyim” demedi. Veya Mark Zuckerberg Facebook’ı kurarken “becerebilir miyim ki” diye düşünmedi. Onlar denediler ! Steve Jobs şimdi arkasında dünyanın en değerli şirketini miras bırakarak mezarında rahat uyuyor. Zuckerberg ise 35 milyar dolarlık bir servetin üzerinde oturuyor. Sizler de Jobs’ın ürettiği iPhone’larınızla yattığınız yerden internete bağlanıp, Zuckerberg’in web sitesinde saatlerinizi geçiriyorsunuz…

“LR burada, kaçmıyor” demek isterdim ama kaçıyor 🙂 Karar sizlerin…