Web Analytics Made Easy - StatCounter

Çevre önemli, çevre şart, çevrem yok

Ne çevreymiş arkadaş 🙂 Evet çevre şart ama bize yeşili, ağacı, çiceği, börtü, böceği olan çevre şart 🙂 Eğer çevrem yok, ben bu işi yapamam diyorsanız zaten network marketing’in ne olduğunu hiç anlamamışsınız demektir. Nasıl iyi anlatılır bilemiyorum ama sanırım örneklerden gitmek daha iyi olacak.

– Beni üye yapan Merve, Facebook’tan buldu beni. Ben İstanbul’daydım, Merve Bilecik’te. Facebook sayfamızı gördü, mesaj attı, kendisini ve LR’ı anlattı, biraz uğraştı ama ikna etti 🙂 Şu an LR Mercedesi ile Bursa’da Elif Hanım’ın toplantısına gidiyor.

– Elif Hanım geçen ay sanırım 30 bin lira civarında prim aldı LR’dan. Benim 4 göbek üstüm, yani ben ona doğrudan bağlı değilim. O Dilek’i bulmuş, üye yapmış. Dilek Eylem’i, Eylem Merve’yi, Merve beni buldu. Ben hiç birini tanımıyordum. Ben kimin çevresiyim? Hiçbirinin.

– Benim ekibimde önceden tanıdığım sadece 1 tane arkadaşım var, Murat. Murat üye olduktan sonra Zehra’yı üye yaptı ve bir kaç ay sonra çalışmayı bıraktı (ya da ara verdi diyelim hadi). Ama Zehra devam ediyor, sürekli iletişim halindeyiz. Ben dükkanı kapasam Zehra’ya emanet ederim herşeyi. Zehra benim çevrem mi? Hayır değil.

– Şerife, geçen ay bebeğiyle beraber çocuk parkına gitti. Orada yine çocuğuyla parka gelmiş bir anneyle tanıştı. Ayaküstü LR’ı anlattı, üye yaptı. Çevreyse park da bir çevre.

– Başak, dolmuşta yolculuk ederken yanında sohbet ettiği bayana inerken kartvizitini verdi ve üye yaptı.

– Selma, evine gelen doğalgazcıya LR anlattı ve üye yaptı.

– Berna, geçen hafta daha paketini yeni aldı. Ama daha paketi gelmeden buradaki tüm yazıları okudu. Bu hafta instagram’da tanımadığı iki kişiyi üye yaptı.

Bu örnekler saymakla bitmez. Soruyorum, bu mu çevre?

Evet geniş bir çevreniz varsa bu iş daha hızlı gidiyor ama yoksa da bu işi yapamayacağınız anlamına gelmiyor. O zaman geniş çevresi olan kişilere ulaşmaya çalışacaksınız. Sizin çevrenizde çevresi çok geniş olan biri olmayabilir ama onun belki çevresi çok geniş olan bir arkadaşı çıkacak. 4 göbek altınızdan bir üyeniz o geniş çevresiyle belki sizi ziryeye taşıyacak.

Lütfen kendinize mazaretler bulmayı bırakın. Gözümüzün önünde örnekler var; çevrem yok diye mırın kırın edip ağız bükenler 1 sene uzaktan izliyor, sonrasında çalışmaya başlayıp Corsa’yı pas geçip direk Mercedes’i mi alsam diye düşünüyorlar 🙂

İşinizi sahiplenin. LR’ı iyi öğreninin. Öğrenirseniz kendinize güvenirsiniz, ayaklarınız yere sağlam basar, tanımadığınız kişilere mıy mıy mıy diye anlatmazsınız. Karşısına geçip göğsünüzü gere gere “Ben bu işi yapıyorum!” derseniz çevreniz de olur, paranız da…