Web Analytics Made Easy - StatCounter

Yola çıkarken bir planınız olsun !

Benim kendi ekibimde LR’ı iş olarak yapanlara sürekli söylediğim birşey var: Plan yapın !

Şimdi eşinizi, sevgilinizi veya en yakın arkadaşınızı da alıp, güzel bir yurt dışı yaz tatiline çıkacağınızı düşünün. Çok uzaklara gitmeyelim, hedef son dönemin popüler yerlerinden Yunan adası Santorini olsun. Ne yaparsınız? Önce pasaport ve vize işlemlerini ayarlarsınız. Sonra arabayla gidecekseniz haritada rotanızı çizersiniz, yakıt ne kadar gider hesaplarsınız. Feribotla gidecekseniz biletlerinizi önceden alırsınız. Veya uçakla gidecekseniz en azından uçak bileti rezervasyonunuzu yaparsanız. Ucuzundan Otelinizini de ayarlarsınız. En son valizininizi hazırlar, ne kadar harcama yapacaksanız önceden hesap kitap yapar, paranızı ayarlar ve yola çıkarsınız değil mi?

Bir de bunları yapmadığınızı düşünün. Hadi vizeniz hazır olsun, ben Santorini’ye gidicem diye bodoslama yola çıkın bakalım. Son dk uçak bileti bulursanız business class parasını bayılmaya hazır olun. Arabayla gidecekseniz ve rotanızı önceden çizmediyseniz yolda kaybolma olasılığınız oldukça yüksek. Feribot biletini önceden almadıysanız yaz döneminde Yunan adalarına yer bulmak neredeyse imkansız. Arabayı bırakıp, yaya olarak binersiniz, adada arabanız olmadığı için araç kiralama parasına razı olacaksınız. Otelinizi de ayarlamadıysanız cebinizdeki parayla tahmininizin yarısı sürede tatili anca yapabilirsiniz. Dönüşe hiç girmiyorum artık ama yanınızdaki sevgilinizse, çektirdikleriniz yüzünden bu onla son yolculuğunuz olabilir 🙂

İşte LR’da bunlar başınıza gelmesin istiyorsanız kendinize bir plan yapın. Düşünmek, strateji geliştirmek, yeni yöntemler bulmak için mutlaka zaman ayırın. Bunu önceden yaparsanız, ay ortasında kime, nasıl iş anlatsam diye oraya buraya saldırmaz, hayırları duyduğunuz zaman demotive olup oturmazsınız. Hem aylık, hem de haftalık plan yapın. Plan yaparken şu soruları sorun kendinize ve cevaplayın:

1. Bu ay kaç kişiye LR sunumu yapacağım? Her hafta en az 5 kişiye anlatmalıyım. Telefon listemi açıp 20 kişilik bir liste çıkartayım.

2. Arkadaş listemi bitirdim, bunlar dışında kime gidebilirim? 2 ay önce Merve’ye anlatmıştım, o zaman hayır demişti ama ben de çok iyi bilmiyordum, teklemiştim. Şimdi bir de birebir buluşalım tekrar anlatayım. Zehra’nın bu işle ilgilenebilecek arkadaşları vardı, ondan 5 kişilik bir isim listesi isteyeyim.

3. Hangi akşamlar müsaitim? Salı akşamı annemgile gideceğiz, çarşamba yemek yapmam lazım, perşembe akşamına kesin 5 kişi ayarlayıp bir sunum yapayım.

4. Çok yakında yakın arkadaş çevrem bitecek, kime, nasıl anlatacağım? Önümüzdeki hafta bir Facebook grubu kurup içerisini doldurmaya başlayayım. Bir de instagram hesabı açarım, takipçi toplamaya başlarım.

5. Üyelerim arttı, bunlara işi nasıl öğreteceğim? Her biriyle ayrı ayrı uğraşmak olmaz. Bundan sonra cuma günleri akşamları toplanalım. Gitmeden önce ne anlatacağımı önceden hazırlayayım ki, orda kahve falı bakmayalım.

6. Bu ay kendime 2000 puan hedef koydum, buna nasıl ulaşacağım? Selma 1000 puan yapsa, Şerife 500 yapsa. Ben 20 kişiye anlattım, bunlardan 2 üye çıkarsam. 250 TLlik de ürün satsam. Kimlere satabilirim bir düşüneyim.

7. Bu ay Kurban Bayramı var. 1 hafta kayıp. O bir haftada teyzemgillere gideriz, o daha önce Amway yapmıştı ona anlatırım, belki üye olur. Ama hayramdan önceki hafta oturayım, Amway’den farklarımızı öğreneyim.
….

Bu böyle böyle gider. LR’ı gerçek bir iş olarak görüyorsanız disiplinli çalışmalı ve plan yapmalısınız. Kurban Bayram’ında ipini koparıp oraya buraya koşan boğa gibi olmak istemiyorsanız, yeni bir aya başlamadan önce planınızı yapın ve çizdiğiniz rotada, ne yapmanız gerektiğini bilerek ilerleyin. Bunları yaparsanız, belki ileride Santorini’ye nasıl gideceğinizi siz değil, asistanınız planlar 😉