Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR’la network marketing yapmak risksizdir

İlhan Doğan seminerinden notlarıma devam ediyorum. Bu seferki bizim işimizin neden çok avantajlı olduğu hakkında…

İlhan Doğan, ünlü iş adamı rahmetli Sakıp Sabancı’yı çok severmiş ve tanışma fırsatı da bulmuşlar. Bir akşam yemekte otururlarken İlhan Doğan başarılı ticaretin nasıl yapıldığını sormuş. Sabancı da “Ne yüksek ciro, ne yatırım; bir işten cebine kalan kar ne kadar fazlayla, o işte o kadar başarılısındır.” demiş.

Daha önce pek çok kez bizim işimizde hiç risk olmadığından bahsettim. İlhan Doğan da bunu anlatırken depoyu örnek veriyor: “Fabrikalarınız var, mal üretiyorsunuz, onu depolamak zorundasınız. Bu nasıl bir risk biliyor musunuz? Malları sattınız bitti, yerine yenisini koymanız lazım. Kaç tane üreteceksiniz? Peki bunlar satılacak mı? Yangın çıktı, mallar yandı, ne yapacaksınız? Yerine yenisini koyabilecek, o kadar üretim yapabilecek kadar paranız var mı? Bir de bize bakın. Malı bizim için şirket üretiyor, ne stok, ne de depoya ihtiyacımız var. Şirketten siparişle alıyoruz, %40 karla satıyoruz, hepsi bizim cebimize kalıyor. Diğer işlerle karşılaştırıldığında bu ne kadar yüksek bir oran biliyor musunuz? Bütün riski bizim yerimize şirket üsteleniyor. Bu yüzden network marketin en ideal ticaret yöntemidir.”

İlhan Doğan 2003’te Türkiye’de kriz varken, kendi cebinden 800 bin euro harcayıp LR’ı Türkiye’ye getirmeye çalışmış ! Risk yoksa, başarı olmayacağını biliyormuş. Oysa LR’a iş ortağı olurken 85 liralık ürün almayı risk almak olarak görenler oluyor, üstelik bir daha alışveriş yapma zorunluluğu olmadı halde ! Bunu söylediği anda bu kişinin asla başarılı olamayacağını anlıyorum, yine de belki idrak eder diye bir şans verip biraz daha açıklıyorum ve sonra daha fazla kendimi yormadan sıradaki kişiye geçiyorum. Siz de böyle yapın, değerli zamanınızı beraber çalışmaktan keyif alacağınız, fırsatı görebilen, açık fikirli kişilerle harcayın. Beraber sahneye çıkıp alkış alacağınız kişiler bu arkadaşlarınız olacaklar…