Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR ürünleri Sağlık Bakanlığı izniyle ithal edilmiştir

Çoğu zaman markayı ilk kez duyan kişiler “Acaba bu ürünlere güvenebilir miyiz” diye şüpheye düşüyorlar. LR ürünleri ile ilgili bu güveni vermek elbette bizlere düşüyor. Kozmetik ürünlerinin ithalatı yasalara tabi ve Sağlık Bakanlığı’nın izniyle ithal edilebiliyor. Bakalım ne diyor 5324 nolu Kozmetik kanunu; özellikle son 4 maddeye çok dikkat edin:

1) Bu Kanunun amacı; kozmetik ürünlerin topluma güvenli, etkili ve kaliteli şekilde ulaşmasını temin etmek üzere ürünlerin piyasaya arz edilmesinden önce bildirimde bulunulması, piyasa gözetim ve denetiminin yapılması ile bu ürünlerin üretim yerlerinin denetimi konularındaki esasları belirlemektir.

2) Bu Kanun, insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri kapsar.

3) Kozmetik ürünün piyasaya ilk kez arz edilmesinden önce Sağlık Bakanlığı’na bildirimde bulunulması zorunludur. Bildirimden sonra üründe veya üreticide meydana gelen değişikliklerin de bildirilmesi zorunludur. Piyasaya arz edilen kozmetik ürünlerin üretim yerlerinin denetimi ile piyasa gözetim ve denetimi Sağlık Bakanlığı tarafından yapılır.

4) Sağlık Bakanlığı’na bildirimde bulunulmaksızın kozmetik ürün üretmek, ambalajlamak, ithalat müessesesi açmak veya işletmek veya ilk bildirimden sonra yapılan değişiklikleri bildirmeksizin bir müessesenin faaliyet sahasını genişletmek yasaktır.

5) Herhangi bir kozmetik ürün, ürün güvenlik bilgileri Sağlık Bakanlığı Zehir Araştırma Merkezi’ne bildirilmeden piyasaya arz edilemez.

6) Kozmetik ürün, normal ve üretici tarafından önerilen şartlar altında uygulandığında veya ürünün sunumu, etiketlenmesi, kullanımına dair açıklamalara veyahut üretici tarafından sağlanan bilgiler dikkate alınarak öngörülecek kullanım şartlarına göre uygulandığında, insan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olmak zorundadır.

7) Muhtevasında hiç veya belirli limit ve şartların dışında bulunmaması gereken maddeler içeren kozmetik ürünler piyasaya arz edilemez.

8) Kozmetik üretim yerinin Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen esaslara uygun olması zorunludur.

Bunun özeti şudur: Bir ithalatçı firma olan LR Health & Beauty Systems Paz. ve Tic. Ltd. Şti, tüm kozmetik ürünlerinin insan sağlığına zararlı olmadığını ve güvenli olduğunu ispatlayarak T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ithalat izni almak zorunda. Bakanlığın izin vermediği içerikler bu ürünlerde kullanılamaz. LR’ın üretim yerinin bile bakanlığın belirlediği şartlara uygun olması gerekiyor ki, Almanya’da üretim yapan bir firmadan bahsediyoruz, ne kadar uygundur tahmin edebilirsiniz.