Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR’ı yaşadığım şehirde kimden öğrenebilirim?

“Deniz bey siz ürünler ve sistem hakkında çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz. Ben de LR iş ortağıyım. Bulunduğum şehirde bu bilgileri nereden bulurum ve yeni üye olacak kişiler ile paylaşabilirim ?”

Böyle bir soru geldi bana. Ben de nasıl olması gerektiği konusunda herkesin faydalanabileceği bir açıklama yapayım istedim. İzlemeniz gereken yolu sırasıyla yazıyorum. Bu sıralama göreceli değildir, böyle yapmanız gerekiyor 🙂

1. Sistem konusunda herşey elinizin altında var. Herşey size üyelik paketinizle beraber gönderildi: LR Şirket Tanıtımı, LR İş Kılavuzu, LR Kazanç Planı (Pazarlama Planı). Bu 3 dökümanda LR’dan para kazanmak için gerekli olan tüm bilgiler var. Okumuyorsunuz, armut piş ağzıma düş diyorsunuz. Oysa armut çoktan düştü ağza, çiğneyin lütfen 🙂 Özellikle Kazanç Planı’nda bu işin temeli anlatılıyor. Tekrar tekrar okuyacaksınız. Ezberlemenize gerek yok. Gerektiği zaman açıp baksanız bile yeter. Ben şu an liderlik primi ve özel prim arasında farklı bilmiyorum. Ama kazanç planım elimin altında, istediğim zaman açıp bakıyorum, neymiş görüyorum.

2.
Kazanç planını ne kadar okusanız da anlamıyorsanız (ki en az 5 defa okuyup anlamayı deneyin) ilk gideceğiniz kişi sizi üye yapan kişi, yani sponsorunuzdur. Bu kişi sizi üye yaptıysa size herşeyi öğretmekle sorumludur. Eğer bilmiyorsa o da kendi sponsoruna sorarak neyin ne olduğunu öğrenmelidir. Kendisini zorlayın, sen beni bu işten para kazanacağınız diye ikna ettin, lütfen nedir ne değildir öğren, bana da öğret deyin. Yarın öbür gün siz de kendi ekibinizi kuracaksınız ve sizin de onlara öğretmeniz gerekecek. Bazıları derler ki ben kimseye bağlı olmak istemiyorum, şirkete bağlı olmak istiyorum. Şirkete doğrudan bağlı olamazsınız. Üyelik hiyerarşisi işte bu yüzden var, her zaman bir üstünüzden destek alabilin diye…

3. Ürünleri öğrenmeniz için ilk gideceğiniz adres yine sponsorunuzdur. Bilmiyorsa öğrenecek, sonra öğretecek. Bunun dışında şirketin verdiği ücretsiz eğitimler var. Sizin şehrinize eğitim vermiyorsa, gerekirse kalkıp en yakın şehirdeki eğitime katılıp ürünleri öğreneceksiniz. Para kazanmak istiyorsunuz ama oturduğunuz yerden olsun istiyorsunuz. Olmaz! Ben üye olduktan sonra 15 günde hiç bir eğitime katılmadan ürünleri kendim internetten araştırırak, sponsoruma sorarak, face’teki LR gruplarını sorarak çok iyi öğrendim. Ama ona rağmen belki birşeyi eksik veya yanlış biliyorumdur diyerek gittim şirketin eğitimine katıldım.

4. Bütün bunları öğrenmeniz yaşadığınız şehre bağlı değil. Ben İstanbul’da yaşıyorum ama en güçlü kollarım Denizli’de, İzmir’de, Manavgat’ta. Üçüne de daha önce hiç gitmedim. Artık internet var, bilgiye ulaşmak için eskisinden çok daha kolay. Olabildiğiniz kadar fazla LR grubuna üye olun. Sponsorunuzun yakasın yapışın, hergün 2-3 defa arayın, mesaj atın. Eğer kendisinden destek alamıyorsanız, onun bağlı olduğu kişiyi öğrenin, ondan destek isteyin. Ona da ulaşamıyorsanız onun bir üzerine ulaşmaya çalışın. Bazen kime bağlı olduğunu bile bilmeyenlerle karşılaşıyorum. Kredi kartınız kaybolsa kimi arayacaksınız? Bankanızı! Bizim de çağrı merkezi numaramız 444 12 61, arayın, kime bağlı olduğunuzu söylesinler.

5. Sadece şirket değil, LR liderleri de farklı şehirlerde düzenli toplantılar düzenliyorlar. Sizin bulunduğunuz şehre bir lider toplantıya geliyorsa ona gidebiliyor musunuz öğrenin. Katılabiliyorsanız mutlaka katılın. Birini sevmeyeyebilirsiniz, ama size onun kişiliği değil, tecrübesi lazım. Duyacağınız bir farklı cümle size bir kapı açar, ilham verir. Sizin lideriniz toplantı yapmıyor ve eğitim vermiyorsa talep edin. O da gitsin organizasyon liderinden talep etsin. Şirket kuralları gereği tüm organizasyon liderleri eğitim yapmak zorundadır, bunun için şirketten ekstra prim alırlar.

6. Son olarak daha önce de verdiğim örneği tekrarlayacağım. Size babanızdan bu dükkan miras kaldı. Dükkanı hergün açmanız ve para kazanmanız gerekiyor. Kimse kapıdan içeri girip gel sana bu işi öğreteyim demeyecek. Gerekirse sabahlara kadar telefon ve bilgisayar başında sabahlayacak ve bu iş nasıl yapılır öğreneceksiniz. Ben 36 yaşındayım, LR’da takım lideriyim. Sabah 7.30’da uyandım, şu an saat 20.30, sadece sabah kahvaltısıyla duruyorum, bugün LR dışında hiç bir şeyle uğraşamadım. Eşim bankacı, o da daha eve gelmedi, mesaide şu anda. Çünkü biz piyangodan para çıksın diye beklemek yerine, çalışarak para kazanmanın daha gerçekçi bir hedef olduğuna karar verdik. Emeğe saygı duyuyorsak, önce o emeği biz vereceğiz ki karşılığını alalım.

“Başarılı ve başarısız kişilerin yetenekleri arasında pek de büyük farklar yoktur. Onların arasındaki tek fark, başarılı kişilerin potansiyellerini tam anlamıyla gerçekleştirme yönünde daha fazla istek ve arzu duymalarıdır.” -John C. Maxwell