Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR’daki işinizi nasıl büyütebileceğinizi biliyor musunuz?

LR’ı iş olarak yapmak isteyen kisiler için bu işin sadece bir satış işi olmadığını bir kaç kez anlatmaya çalışmıştım. Yaptığınız şey aslında bir şirketin başına geçmek. Siz çok daha büyük bir şirketin, LR’ın, bir alt şirketisiniz. Şirket ürünlerini satmanızı istiyor. Daha çok ürün satarsanız, hem şirket daha çok kazanıyor, hem de siz.

Üstünüzde başka kişiler olduğunu unutun. Kazanılacak ödüller, primler, puanlar vs hiç bir şey yok! LR da sadece kozmetik ürünlerini toptan satan bir şirket. Size gelip diyor ki, sen bunları benden ucuza al, kendi karını koyup sat. Başka birşeye gerek yok. Çalışmaya başladınız, tek işiniz de bu. Eşe dosta, ona, buna ürün satmaya başladınız. İlk ay 100 liralık ürün sattınız. İkinci ay daha çok insan bu işi yaptığınızı öğrendi, 250 TL’ye ciroya ulaştığınız. 5 ay sonunda tüm tanıdıklara ulaştınız ve cironuz artık 500 TL bandına oturdu.

Kazanılan para aynı ama hayat devam ediyor. Enflasyon yükseliyor, fiyatlar artıyor. Pazarda bir kilo domates fiyatına artık yarım kilo domates alabiliyorsunuz. Çocuklar büyüdü, artık elbiseleri üzerlerine olmuyor. Okul fiyatları cep yakıyor. Daha çok para kazanmanız lazım ama elinizde tek bir işiniz var. Ne yapmanız lazım? Mevcut işinizi büyütmeniz. Peki bunun için ne yapabilirsiniz? Bir bakalım:

1. Kapı kapı dolaşıp ürün satmayı deneyebilirsiniz.
2. İnternetten ürün satmayı deneyebilirsiniz.
3. Mağaza açıp, vitrini donatıp, yoldan gelen geçenlere ürün satabilirsiniz.
4. “Alman malı harika kozmetik ürünleri uygun fiyata” diye gazete veya el ilanları hazırlayıp müşteri bulmaya çalışabilirsiniz.
5. Satış yapacak başka kişileri işe alıp, ürün satın alabilecek daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

Bu listeyi daha da uzatabilirsiniz ama şimdilik bu kadarı yeterli. Şimdi gerçek hayata, yani LR’daki iş ortaklığınıza geri dönelim. Unutmayın hala işinizin patronusunuz, sadece büyük patronun bazı kurallarına tabisiniz. Her bir adımı irdeleyelim:

1. Kocanız işte. Çocuk daha küçük. Akşama yemek pişmesi, çamaşır yıkanması, temizlik yapılması lazım. Çocuğu kime bırakıp da kim çıkıp kapı kapı dolaşacak? Ayrıca allah muhtaç etmesin ama tanıdığım kimse de kendine “kapı kapı dolaşıyor” dedirtmek istemiyor. Sonra “komşular ne der?” değil mi?

2. İnternetten ürün satmak mı? Daha facebook’a zor giriyorsunuz, eticaret sitesini nasıl kuracaksınız? Hadi diyelim kurdunuz, ziyaretçiler buraya akın edecek mi sanıyorsunuz? Sizi nerden bulacaklar da gelecekler? Facebook’ta, google’da, orda burda reklam yapmanız lazım ki insanlar sizin web sitenizi bulsun. Reklam bütçeniz hazır mı? Neyse, zaten LR internetten ürün satışına izin vermiyor, buna kafa yormanıza gerek kalmayacak…

3. Mağaza açmak için önce yer tutmanız lazım. Depozito veya emlak komisyonu için birikiminiz var mı? Peki ya vitrine ve raflara dizeceğinizin yüzlerce ürünün parası hazır mı? Bunun elektriği, suyu, doğalgazı var. E sürekli dükkanın başında da duramazsınız. Dükkanı kapatacak değilsiniz, bir de çırak almanız lazım. Onun yemeği, sigortası derken elde avuçta birşey kalmaz. Neyse, LR’ın ürünleri mağazalarda da satılamıyor, dolayısıyla bu ihtimali de es geçebilirsiniz.

4. Gazeteye ilan vermek ne kadar hiç bir fikriniz var mı? Peki el ilanlarınız bastırdınız. Kim oraya koyduğunuz bir fotoğraftan veya yazdığınız iki cümleden etkilenip sizi arayacak ki? Herkesin ihtiyacı farklı. Hangi ürün için bunu yapacaksınız?

5. Siz tek başınıza ayda 20 kişiye ürün satabiliyorsunuz ve 500 TL kazanıyorsunuz. Sizin gibi çalışıp para kazanmak isteyen 5 kişi daha bulsanız, onlara işi öğretseniz, 5 ayda onlar da sizle aynı seviyeye, yani ayda 500 TL’lik satış yapabilecek seviyeye gelseler, ekibiniz ayda 2500 TL’lik daha ürün satmış oldu. İşveren sizsiniz, aslan payını onlara verdiniz, tüm satıştan %10, yani 250 TL aldınız. Bingo ! Eskiden 500 TL olan gelirinizi 750’ye çıkardınız.

İşte LR da tam olarak bunu yapmanızı istiyor. “Sen iyisin, güzelsin, ama ben daha çok ürün satmak istiyorum, bana satış yapacak insanlar bul, bu insanları sen işe al, ama maaşlarını sen verme, ben onlara yaptıkları satışlardan kar vereceğim, sana da bu insanları işe aldığın için ayrıca prim ödeyeceğim, onlar da kendilerine ekiple kurarlarsa da onlara da prim vereceğim, hatta işinizi büyütürseniz hepsinize birer şirket arabası vereceğim ki bu işi daha çok kişiye anlatabilin, 1 kişi ürün satacağına 100 kişi satış yapsın, hepimiz daha çok kazanalım” diyor. Siz insanlara sadece ürün satmıyorsunuz, siz insanlara bir iş fırsatı veriyorsunuz, bunu sakın unutmayın !

Burada size LR’da çalışmanın ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Daha önce de dediğim gibi, geçen ay kazandığım primin açıklanmasını bekliyorum, 2-3 gün sonraki yazımda bu şekilde çalışarak nasıl çok para kazanıldığının arkasındaki basit mantığı anlatacağım…

“LR’daki işinizi nasıl büyütebileceğinizi biliyor musunuz?” üzerine 3 yorum

  1. huncalife için geçerli değil alman firması yerine yerli firmalara yönelirseniz daha iyi olur.

  2. Satlan urunun orjinallik garantisi yok ise insanlar nasl guvenicek..alan insanlar orjinal oldugunu dusunerek aliyordur.. ozaman sorarlar insana orjinalligine guvenmedignz bir markann neden içerisindesinz?

    • Sadece lr degil ki, tum markalar icin gecerli bu. Sirket kurallari geregi Lr urunlerinin internetten satisi yasak. Yoksa ben de bu siteden satis yapardim. Urunleri dogrudan satis yapan bir is ortagindan elden veya uye olarak resmi internet sitesinden indirimli alabilirsiniz. Bunun dışındaki yontemlerde guvenip güvenmemek size kalmis.

Yorumlar kapalı.