Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR ürünleri üzerinde neden barkod yok?

Müşterilerimizin sıklıkla sorduğu sorulardan biri de LR ürünleri üzerinde neden barkod olmadığı. Ürünlerimizde barkod bulunmadığından bazen alışveriş yapan kişiler “Acaba sahte bir ürün mü aldım?” şüphesine düşebiliyor. Yetkici bir LR satıcısından sipariş vermeniz halinde sahte ürün alma ihtimaliniz yok ve ürünlerimizin ambalajında barkod olmamasının da çok basit sebebi var

Öncelikle şunu belirtelim, Kozmetik Yönetmeliği‘ne göre ürünlerin üzerine bir çizgi veya karekod barkod koyma zorunluluğu yok. LR bir doğrudan satış şirketi olduğundan ürünleri mağazalarda satılmıyor ve raf görmüyor. LR ürünlerini LR üyesi olarak şirketin merkez deposundan adresinize yollatabilir veya doğrudan bir LR üyesinden temin edebilirsiniz. Ürünlerin mağaza satışı olmadığından ve kasada barkodunu okutmak gibi bir şey söz konusu olmadığından LR, ürünlerinde bu tip barkod kullanmayı tercih etmiyor.

Ancak Almanya’dan ihtal edilerek Türkiye’de satılan LR’ın tüm kozmetik ürünlerinin Sağlık Bakanlığı‘na bildirimi yapılıyor ve her ürün üzerinde 13 haneli bir “barkod numarası” bulunuyor. Örneğin; çok satan ürünümüz Aloe Vera Box Set üzerinde 8681520600806; yine hem bu 3’lü set içerisinde bulunan, hem de tek başına satılan Aloe Vera Propolisli Krem ambalajları üzerinde 8681520600806 nolu barkod numaralarını görebilirsiniz.

Bu numaralar; LR kozmetik ürünlerinin, ülkemizde üretilen veya ithal edilen kozmetik ürünlerinin üretim bandından satılıp kullanıldığı yere kadar tekil ürün takibini sağlayabilmek, son kullanıcıya kadar ürünü izleyebilmek için geliştirilen Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi (ÜTS) üzerindeki kayıt numarasını ifade ediyor.

LR gıda takviyelerinde ise Tarım Bakanlığı’nın yönetmeliklerine göre barkod numarası olmayıp, ürün üzerinde Takviye Edici Gıda Onay Numarası olarak yer alıyor.

Bu yazıdaki ürünler:

“LR ürünleri üzerinde neden barkod yok?” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.