Web Analytics Made Easy - StatCounter

LR’da nasıl iyi para kazanılır?

10 daireli bir apartmanda Cafer adında apartman görevlisi olsun. Cafer her sabah ekmek gazete servisine çıkar. Bir gün bir bakar ki mahallede yeni bir ekmek fırını açılmış. Kapıdan içeri girer, kendini tanıtır. Fırıncı der ki, “Cafer efendi, ben bu fırını yeni devraldım, bana biraz destek ol. Ekmeği diğer fırından kaça alıyorsun? 1.4 TL’ye mi? Ben sana 1 TL’ye vereyim, sen yine 1.4’e sat, 40 kuruşu senin olsun”. Cafer bakar ekmek taşfırın, cukka da var, deneyelim der. 10 tane ekmeği 10 liraya alır, 14 liraya satar, 4 lira kar eder. Ayda 30 gün x 4 TL = 120 TL’yi cebe indirir.

Ertesi ay fırıncı Cafer’e şöyle bir teklifte bulunur: “Satışlarım artmıyor. Diğer apartman görevlilerinin benim fırından haberleri yok. Onları da buraya getir, benden ekmek almaya başlarlarsa sana her ekmek başına 10 kuruş öderim”. “Tamam” der Cafer, mahallesindeki diğer arkadaşlarına yeni fırını anlatır, “Ekmek şahane, fırın temiz, 40 kuruş da kar var” der. Tesadüf bu ya, şehirdeki tüm apartmanlar 10 daireli, Cafer de 10 tane apartman görevlisi arkadaşını yeni fırına müşteri yapar. Böylece her ay kazandığı 120 TL’yi şu şekilde artırır:

10 apartman x 10 daire x Ekmek başına 10 kuruş x 30 gün = 300 TL daha Cafer’in cebine girer. Böylece ayda 420 TL kazanmış olur.

Cafer bir sonraki fırın ziyaretinde “Nasıl biraz daha fazla kazanabilirim?” diye sorar. Fırıncı der ki, “Senin bulduğun arkadaşlarının bu işi yapan başka tanıdıkları yok mu? Başka semtte oturuyor olsalar bile sorun değil, ben sabahları arabamla ekmekleri dağıtırım oralara. Ekmek başına onlara 10 kuruş, sana 5 kuruş veririm”. Cafer’de jeton düşer, arkadaşlarına 10’ar tane apartman görevlisini bu fırının müşterisi yapmaları halinde ayda 120 TL değil, 420 TL kazanabileceklerini anlatır. Fazla paraya hayır demeyecek mini Cafer’ler tanıdıklara haber salar, 10’ar tane daha apartman görevlisini fırının müşterisi yaparlar. Cafer artık daha çok kazanıyordur:

100 bilmediği apartman x 10 daire x Ekmek başına 5 kuruş x 30 gün = 1500 TL daha Cafer’in cebine girer.

120 TL kendi karı + 300 TL Mini Caferler’den + 1500 TL Torun Caferler’den = Böylece aylık kazancı 1920 TL olur. Mini Caferler 420 TL, Torun Caferler de 120 TL kazanmaya başlar.

Bu sistem aynı şekilde büyümeye devam ettiği sürece hem fırın, hem de tüm Caferler sürekli gelirlerini artırırlar.

Daha önce LR’ı Migros’un Money Kart’ına benzetmiştim, aynı şey değil diye tepkiler gelmişti. Ama bakmakla görmek farklı şeylerdir. Bu yazıya baktığında benimle aynı şeyi gören, paketiyle birlikte gelen Pazarlama Planı’nı okuyan, LR’da çok para kazanır 🙂