Web Analytics Made Easy - StatCounter

Cilt tipleri ve özellikleri

Cilt 1,5-2 m2‘lik bir yüzey kaplar ve insanın en geniş organıdır. Cilt, bir duyu organıdır, ısı ve nem düzenleyicidir, koruyucu kalkandır ve ruh halinin göstergecidir. İnsan vücudu insanı hastalıklardan, UV ışınlarından, ısıdan, kurutucu etkilerden ve soğuktan koruyan yaklaşık iki milyar cilt hücresinden oluşur. Birkaç milyon sinir hücresi dokunma duyusunu ve sıcak/ soğuk ve acı hissini mümkün kılar. Cilt üç cilt katmanından oluşur: Üst deri, alt deri ve deri altı.

NORMAL CILDIN ÖZELLIKLERI
Normal cilt ince gözeneklidir, kan akışı düzgündür ve pembemsi bir tona sahiptir. Deride yeterli miktarda yağ ve nem bulunur ve koruyucu asit tabakası iyi işlev gösterir. İdeal bir durumda normal cilt dengeli yağ içeriğine sahiptir. Cilt yapısı, yumuşaktır ve hafifçe parlar. Kızarıklıklar, sivilce veya kuru kısımlar esas itibariyle mevcut değildir.

Cildin yağ ve nem içeriği uyumludur ve yağ üretimi yeteri kadardır. Uygun bakım ürünleri cildin esnek ve yumuşak kalmasını sağlar.

YAĞLI VE KARMA CILT TIPININ ÖZELLIKLERI
T bölgesi (Alın, burun, çene) genellikle yağlı bir parlaklık gösterir, büyük gözeneklidir ve cilt lekeleri oluşuma yatkındır. Yanak kısımları diğer bölgelere kıyasla daha ince gözeneklidir, bazen kısmen kuru olabilir ve daha nadiren leke oluşumuna yatkınlık gösterir. Yağlıdan karmaya dönük cilt tipi yapısı itibariyle genellikle pürüzlüdür ancak bu tipte daha az çizgi ve kırışıklık görülür.

Bu cilt tipi fazla miktarda sebum (cildin kendi yağı) üretir ve bu nedenle yeterli bakıma ihtiyaç duyar.

KURU VE BAKIM GEREKTIREN CILDIN ÖZELLIKLERI
Kuru cilt esas itibariyle pürüzlü, pullu ve çatlamış görünür. Bu cilt tipi oldukça fazla miktarda dikkatli bakıma ihtiyaç duyar.

Kuru cilt, hem içeriğindeki nem miktarının hem de yağ miktarının azlığıyla bilinir. Bu nedenle sürekli dışarıdan gelecek desteğe ihtiyaç duyar.

HASSAS CILDIN ÖZELLIKLERI
Hassas cilt kızarıklıklar, sızılar, kaşıntı, ölü deri veya sivilce gibi fazla miktarda tahriş olma reaksiyonları gösterir.

Hassas cilt; cildin koruyucu bariyerini güçlendirecek, aşırı duyarlılığını azaltacak ve cildin yenilenme sürecini dengeleyecek ürünlere ihtiyaç duyar.

OLGUN CILDIN ÖZELLIKLERI
Bu cilt tipi, farklı belirtiler gösteren kırışıklık ve çizgilerle tanımlanır. Yaşın ilerlemesiyle kolajen, elastin, cilt yağı ve protein sentezi zayıflar. Elastik cilt lifleri küçülür ve cildin elastikiyeti azalır. Yaşlanma lekeleri de ortaya çıkar.

Olgun cilt, oldukça yoğun yağ ve nem içeriğine sahip ve cildin esnekliğini ve elastikiyetini güçlendirecek yoğun bakıma ihtiyaç duyar.