Web Analytics Made Easy - StatCounter

Cildimizde kırışıklıklara en müsait bölgeler neresidir?

Cildiğimizin en üst tabakası olan epidermisin kalınlığı vücuttaki bölgeye bağlı olarak değişir. Örneğin en ince deri göz kapağındadır ve kalınlığı sadece 0,03 mm’dir. Daha açıkta olan bölgelerdeki deri, örneğin ayak tabanı ve el ayası gibi yerlerdeki derinin kalınlığı 4 mm’ye kadar çıkabilir. Epidermiş ne kadar ince olursa, kırışmaya o kadar müsaittir. İşte bu yüzden vücuttaki bazı bölgeler daha zengin ve nemlendirici bir bakıma ihtiyaç duyar.

Özellikle hassas göz çevresi için göz kremleri, göz maskeleri, serumlar gibi birbirinden farklı ürünler var. Yine dekolte ve boyun derisinin de diğer bölgelere göre daha ince olduğu biliniyor. Bu yüzden kozmetik üreticileri cilt bakımı serilerinde bu bölgelere özel kremler üretirler.

“Yetişkin cilt”, kuru veya yağlı cilt gibi dermatolojik bir terim değil, kozmetik üreticileri tarafından yaşlanma belirtileri gösteren cilde verilen isimdir. Genetik faktörler ilk kırışıklıkların oluşmasında en önemli rolü oynasa da, bir çok kadın için 40’lı yaşların başında yaşlanmanın ilk belirtileri görülebilir. Cilt aslında yıllar boyunca yaşlanır ama ilk kez bu zamanda belirtiler açıkça ortaya çıkar. İşte bu, özellikle yüzünüzün için anti-aging cilt bakım ürünleri kullanmaya başlamak için doğru zamandır.