Web Analytics Made Easy - StatCounter

Aloe vera jelinin güneş yanıkları üzerindeki etkisi

Aloe vera bitkisi binlerce yıldır ciltteki yaralar ve yanıklar için kullanılıyor. Bu bitki yanıkların rahatlatılmasında o kadar etkili ki, bazen “yanık bitkisi” olarak bile anılıyor.

Güneş yanıkları da aloe veranın etkili olduğu cilt problemlerinden bir tanesi. Pek çok bilimsel araştırma, aloe vera yapraklarındaki jelin güneş yanıklarının tedavisine yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bu araştırmalardan bir kaçı, aloe veranın özellikle hafif ve orta seviye yanıkları kapsayan birinci ve ikinci derece yanıkların tedavisinde etkili olduğu gösteren kanıtlar sunuyor.

Aloe vera ayrıca cildi nemlendirerek güneş yanıkları yüzünden oluşan soyulmaları da engelleyebiliyor.

Uzmanlar ne diyor?

Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin web sitesindeki “Güneş yanıklarına nasıl müdahale edilmeli” başlıklı sayfada güneş yanığı olan ciltlerin rahatlatılması için aloe vera veya soya içeren nemlendiriciler kullanılması tavsiye ediliyor.

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi doktorlarından dermatolog Nada Elbuluk güneş yanıkları sonrasında aloe vera kullanımının cildi rahatlatacağını söylüyor.

New Yorklu dermatolog ve cilt kanseri cerrahı Kenneth Mark, aloe vera jelinin cildin iyileşmesini sağlayan ve yeni hücrelerin oluşmasını teşvik eden polisakaritler içerdiğini, ayrıca acıyı azarlatan karboksipeptidaz içeriği sayesinde güneş yanıklarında rahatlama sağladığını söylüyor.

Pensilvanya’daki Geisinger Tıp Merkezi dermatologlarından Renee Mathur “Aloe vera jelini gün içerisinde iki veya üç kez cildinize uygulamak, güneş yanıkları yüzünden oluşan acının ve enflamasyonun hafiflemesine yardımcı olur” diyor.

LR’ın hangi ürünlerini kullanabilirim?

Uzmanlar güneş sonrası kullanılacak ürünlerin içerisindeki aloe vera oranının yüksek olması gerektiği konusunda birleşiyor. Aloe vera oranı arttıkça cilt daha hızlı ve sağlıklı şekilde yenilenebiliyor.

LR’ın Aloe Vera Güneş Sonrası Serinletici Jel Krem‘i %70 oranında saf aloe vera jeli içeriyor. Bu ürünü günlük olarak güneş sonrası gerginleşen cildinizi rahatlatmak, serinletmek ve nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Güneş yanıklarınız için ise %90 saf aloe vera jeli içeren Aloe Vera Konsantre Jel‘i kullanabilirsiniz. LR Aloe Vera Konsantre Jel neredeyse hiç bozulmamış kıvamı ve formuyla aloe vera yapraklarından elde edilen jel konsantresidir ve LR’ın doğala en yakın ürünüdür. Esnek, taze bir cilt görünümü yaratır ve tahriş olmuş, nem miktarı az cilde maksimum nemlendirme sağlar.

Bu yazıdaki ürünler: