Web Analytics Made Easy - StatCounter

Aloe vera jeli içmenin insan sağlığına faydaları

Aloe vera bitkisinin insan sağlığına faydası uzun yıllardır biliniyor. Bu bitkinin içi jelle dolu yeşil yaprakları vardır ve insanlar uzun yıllardır bu jeli yanıkların ve yaraların iyileşmesinde ve ayrıca ağız yoluyla tüketmek için kullanırlar.

İçilebilir aloe vera jeli, sağlıklı yiyecekler satan kafeler ve doğal beslenme temalı dükkanların da sıkça tercih ettiği bir içeriktir.

Bu makalede aloe vera jeli içmenin insan sağlığına 6 potensiyel faydası ve LR aloe vera içecekler hakkında bilgi alabilirsiniz.

1. Kabızlık tedavisi

Dönemsel olarak kabızlık sorunu çeken kişiler doğal bir bağırsak çözücü olan aloe vera jelini içebilirler.

Bu biktinin dış kısmı antrakinonlar içerir ve bu madde bağırsak çözücüdür.

Eğer aloe vera jelini ilk kez deneyecekseniz öncelikle az bir miktarla başlamak isteyebilirsiniz. LR Aloe Vera Jel İçecekler‘de önerilen günlük tüketim miktari 3 x 3 kapak (30 ml), yani günlük 90 ml‘dir.

Kronik veya çok sık kabızlık sorunu çekenler; tedavilerine uygun ve uzun süreli bağırsak çözücü kullanımı seçimi için doktorlarına danışmalıdır.

2. C Vitamini kaynağı

Yaklaşık 200 ml aloe vera jelinde 9 gram kadar C vitamini bulunur. Bu vitamin insan sağlığı için büyük öneme sahiptir, doğal bir antioksidandır ve enflamasyonu önler.

C vitaminin kalp rahatsızlıklarını önlemekten bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar daha pek çok faydası vardır. Yeterli C vitamini almak ayrıca vücudun sebzelerden aldığı demir emilimini de artırır.

C vitamini portakal, yeşin biber, brokoli, greyfurt gibi bitkilerde doğal olarak bulunsa da, takviye edilmiş aloe vera jeli içmek de harika bir kaynaktır. (LR’ın şeker içermeyen C vitamini katkılı Şeftalili Aloe Vera Jel İçeceği günlük C vitamini ihtiyacınızın %100’ü karşılar.)

3. Günlük su ihtiyacı

Gün içerisinde bolca sıvı tüketmek vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak için önemlidir. Aloe vera jeli de şekerli içecekler ve meyve sularıyla karşılaştırıldığında sağlıklı ve düşük kalorili bir altenatif olabilir. Yaklaşık 200 ml aloe vera jelinde yanlızca 36 kalori bulunur.

LR’ın Ballı ve Isırganlı aloe vera jel içeceklerinde içimi kolaylaştırmak için şeker yerine az miktarda bal eklenmiştir ve önerilen günlük 90 ml tüketimde yaklaşık 25 kalori bulunur. Tatlandırıcı içeren Şeftalili İçecek’te tükettiğinizde ise bu sayı 90 ml’de yalnızda 4 kaloridir.

4. Diş eti iltihabını azaltmak

Yapılan bir bilimsel araştırmada, diş eti plakları için tedavi olan hastaların ağızlarını aloe vera jeli ile çalkaladıklarında diş eti iltihaplarında azalması yardımcı olduğu görüldü.

Araştırmada 15 kişi ağızlarını çalkalamak için aloe vera jeli, 15 kişi ise hiç bir şey kullanmadı. Araştırmanın sonucunda aloe vera jeli kullananlarla diş eti iltihaplarının azaldığı raporlandı. Araştırmacılar bu sonuçların aloe veranın antimikrobiyel ve antibakteriyel özellikleri sayesinde alındığını vurguladılar.

LR’ın aloe vera jel içeceklerinin yanısıra, ağız sağlığınızı korumaya yardımcı %40 aloe vera içeren jel diş macunları bulunuyor.

5. Kan şekeri seviyesinin korunması

Clinical Pharmacy and Therapeutics Dergisi’nde yayınlanan 2016 tarihli bir araştırmaya göre, aloe vera gizli şeker veya tip 2 şeker hastalarının kan şekeri seviyelerini korumada yardımcı olabilir.

Yapılan bu araştırmaya toplamda 470 kişi katıldı. Her katılımcı farklı miktarda aloe vera jeli içti.

Araştırmacılar ağız yoluyla alınan aloe veranın katılımcıların kan şekeri seviyesini korumaya yardımcı olduğunu rapor ettiler, ancak diyabet üzerindeki kesin etkilerini anlamak için daha büyük araştırmalara ihtiyaç olduğunu da eklediler.

6. Mide ülserini önleme

2014’te yapılan bir araştırmaya göre aloe vera jelinin mide ülserini önleme ve sindirime yardımcı olma gibi faydaları da bulunuyor.

Aloe vera jeli içerisindeki C vitamini gibi antienflamatuar etkileri olan bileşenler, sindirime böyle faydalar sağlıyor olabilir.

Uyarılar

Her ne kadar aloe vera jelinin tüketimi sağlıklı gibi görünse de, bilinçsizce yapılan tüketimin tersine sağlınıza zararı olabilir.

Örneğin aloe vera sanılarak alınan bitkilerin yaprak jeli ağız yoluyla tüketilmemeli. Bunları cildimize sürmenin insan sağlığına faydası bulunmuyor. İçecek olarak tüketilmesi halinde ise sağlığınız bozulabilir.

Bir diğer risk ise aloe veranın yaprağa yakın tarafında bulunan aloin maddesi. Yapılan bir araştırmada bu maddenin farelerde kanser riskinin artırdığı görülmüş. Bu yüzden aloe vera üreticileri sadece yaprağın içindeki jel kısmını kullanırlar ve aloinden arındırırlar.

LR’ın aloe vera jel içecekleri şirketin Almanya’daki fabrikasında en yüksek kalite standartlarında üretiliyor. Üretimde, aloe veranın insan sağlığına faydası bilimsel olarak kanıtlanmış bir türü olan Barbadensis Miller kullanılır ve saf aloe yera yaprak jeli içerisindeki Aloin maddesi özel işlemler ile ayrıştırılır.

Ürünlerin hiç biri renklendirici katkı maddeleri içermezler. %90’ın üzerinde safa aloe vera jeli içeren içecekler kolay içim için bal ve şeftali aromalarla tatlandırılır.

LR Aloe Vera Jel İçecekler ayrıca SGS INSTITUT FRESENIUS ve IASC gibi bağımsız kuruluşlarca denetlenir ve sertifikaldırılırlar.

LR’ Aloe Vera Jel İçecekler ilaç değil, gıda takviyesidir ve hastalıkların tedavisi için kullanılamaz. Hastalığınızın tedavisi için mutlaka bir doktora danışın.

*Bu yazı LR Bağımsız İş Ortağı Deniz Akay tarafından medicalnewstoday.com‘dan derlenmiştir.